Ziua Armatei Romane

25 octombrie – Ziua Armatei Române

În această zi celebrăm faptele de glorie şi cinstim armata română pentru devotamentul, pentru sacrificiul dovedit în nobila misiune de a apăra unitatea naţională şi integritatea teritorială.

Începând cu data de 21 octombrie 2014, 50 de militari au parcurs traseul Armatei Române în lupta pentru eliberarea Transilvaniei de Nord într-o misiune simbolică de reconstituire a drumului făcut de Armata Română.
Traseul: Bucureşti-Ploieşti-Braşov-Făgăraş- Cincu-Agnita-Sibiu-Alba Iulia-Cluj-Napoca-Carei.

Militarii sibieni au preluat ştafeta la ora 10.00 la Cincu şi au parcurs cei 80 km- Ştafeta Veteranilor – până la Alba Iulia. Pe data de 25 octombrie, ştafeta a ajuns în Carei, punctul final.

În ziua de 22 octombrie, ora 13.00, Ştafeta Veteranilor a trecut prin comuna Apoldu de Jos, întâmpinată de elevii şcolii noastre. S-au făcut fotografii, s-a discutat despre armata română şi rolul ei şi despre dorinţa unor elevi ai şcolii nostre de a absolvi un liceu militar. A fost un moment special, de care elevii s-au bucurat.