Moment omagial Mihai Eminescu

Concurs județean Mihai Eminescu Gura Raului

În ziua de 15 ianuarie 2015 a avut loc la Gura Râului, la Școala Gimnazială “Aurel Decei”,  Concursul de recitare “Dor de Eminescu”, ediția a X-a.  La acest moment de omagiere a 165 de ani de la nașterea Poetului, au participat și elevi ai Școlii Gimnaziale Apoldu de Jos. Concursul a cuprins trei secțiuni: recitare, creație și prezentare de panouri/ postere.

În 16 ianuarie, la Școala Gimnazială Apoldu de Jos am organizat, de asemenea, un moment artistic dedicat lui Mihai Eminescu. Dintre activitățile prin care s-au remarcat elevii noștri amintim: recitări, prezentarea panoului realizat de participanții la concurs, prezentări power point despre viața și opera poetului, vizionarea unui fragment din filmul Un bulgăre de humă (despre prietenia dintre Mihai Eminescu și Ion Creangă), audiții muzicale pe versuri din creații eminesciene, replici din proza Archaeus, prezentarea unor creații literare ale elevilor.