Apoldu de Jos la 725 ani

Cu cât ai pătruns mai puțin în profunzimea unei probleme, cu atât mai uşor te mişti la suprafaţa ei”, zicea un filozof grec. Puţine comunități își cercetează trecutul. În ultimii ani, comuna Apoldu de Jos o face din ce în ce mai des, primarul Ioan Nicoară solicitând specialiştilor, parteneriatul în elaborarea unei monografii, cele trei manuscrise monografice putând fi un prim fond documentar.

Sâmbătă, 7 iunie, la Centrul de Sănătate s-a vernisat prima expoziție permanentă foto-documentară din comună, cu 34 de documente din istoria Apoldului de Jos şi Sîngătinului. Au ținut să fie prezenți reprezentanții tuturor partenerilor din acest proiect: Arhivele Naţionale Sibiu, Direcţia Judeţeană de Cultură, Biblioteca Judeţeană ASTRA, Primăria şi Consiliul Local Apoldu de Jos, Asociaţia Ecomuzeul Regional Sibiu dar şi ai Inspectoratului Şcolar Judeţean, preoţii din localitate, conducerea şcolii şi mulţi apolzeni. Alexiu Tatu, directorul Arhivelor Naţionale Sibiu, a prezentat expoziţia şi o parte din documentele istorice descoperite. Misterul clarificării anului primei atestări documentare l-a elucidat simplu, domnia sa menţionând că în cercetarea istoriei există posibilitatea să apară multe surprize, multe documente fiind în arhive străine, acestea fiind prea puţin cercetate.

Dr.Ovidiu Calborean, consilier al Direcţiei de Cultură, a prezentat câteva consideraţii privind economia localităţii între 1750–1850, acestea având la bază de¬scrieri şi statistici de epocă. Prezentările şi proiecţiile foto au trezit interesul, prof. Ioan Popa – directorul şcolii şi preoţii parohi Ilie Ludoşan şi Ioan Grapa susţinând toate iniţiativele de instruire a tinerelor generaţii şi de promovare a patrimoniului local. În contextul implementării proiectului „Circuitul turistic al bisericilor de lemn” (singurele monumente istorice din localităţi), ambii preoţi parohi au arătat că, deşi acestea fac parte din patrimoniul cultural naţional, prea puţini le cunosc şi puţini turişti le vizitează. Proiectele de infrastructură – evocate în context – urmăresc atât satisfacerea nevoilor prezentului asigurând şi generaţiilor viitoare perspectiva unui trai mai bun. Primarul Ioan Nicoară a subliniat şi necesitatea edificării unui muzeu local, un proiect de viitor ce este agreat de întreaga comunitate.

Zilele culturale în Apoldu de Jos au continuat – duminică seara – cu o seară de jazz, apolzenii fiind la a doua întâlnire cu „Izzy Jazz Trio”, din Sibiu

– Marius HALMAGHI